CHCI ZŮSTAT V KONTAKTU

Jméno
E-mail*
Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budeme (True Self s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti osobního rozvoje v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. zásadami ochrany osobních údajů

Rozhovor se Zdeňkem Weberem 

 

Co Tě přivedlo k založení projektu „Mužský kruh“?

Úplně na začátku byl a je příběh mého mužského života, do puberty jsem byl kluk, co se držel stranou, hrál jsem hokej a chodil do školy, vyrůstal jsem v klasické intelektuální a živelné české rodině v Mostě. Od puberty jsem začal být dost divoký, nevěděl jsem si se svou mužskou energií dlouhodobě rady. Hodně pocitů, emocí, instinktivních pudů, sexuální a bojovné energie a nikde nikdo kdo by mi poradil. Naopak jsem měl kamarády, kteří si připadali ztracení v opačném směru, chovali se více žensky a tehdy jsem si uvědomil, že s námi muži není něco zásadního v pořádku. Později asi ve 27 letech jsem potkal Thomase Grainera a jeho vizi mužských výcviků. Po absolvování dvouletého výcviku mě a Vladimíra Munze Thomas požádal, abychom pokračovali v jeho práci v ČR a vytvořili projekt pro iniciování a sdílení, osobní rozvoj mužů. Já založil Mužský kruh, jehož hlavním cílem je trénink sebepoznání mužů spojený s iniciací do dospělosti, pravidelné kruhy sdílení v Praze, víkendy pro muže a kluky, letní velké mužské srazy, zimní přelomové rituály určení vize, dále podpora vzniku iniciačních výcviků v regionech a výchova a trénink mužů, kteří mají zájem stát se průvodci a iniciátory mužských rituálů a tréninků.

Kdo Tě zasvětil do práce s mužskou energií?

Nejvíce jsem se toho naučil od Thomase Grainera. Strávil jsem v jeho výcviku zhruba 6 let jako účastník a později jako asistent a organizátor. Hodně jsem se toho od něho naučil o vedení skupin, procesu, projekcích a především mužské psyché a síle. Absolvoval jsem také proces Mužské hledání vize s Mikem Bodkinem z USA ve Švédsku. Posléze jsem ho pozval do Čech a dělal mu asistenta, později jsem prvky hledání vize zakomponoval do procesu iniciace v rámci tréninku Mužského kruhu. Inspirací byl také mužský workshop se Serjem z Holandska. Potkal jsem hodně mužů, kteří dělají svou práci celistvě, srdcem i myslí a jsou velmi inspirativní. Např. Bhagat, Veeresh, Zbygniev Struk, Lama Ole a mnoho dalších.

Co je obsahem a smyslem ročního výcviku?

Hlavním smyslem je vědomý celistvý přechod do dospělého mužského světa a sebepoznání  základních obsahů mužské psyché, jde o to nechat staré "harampádí " za sebou symbolicky zemřít a otevřít se hledání smysluplné životní vizi, přijetí své dospělé mužské identity v kruhu mužů. Důležitá se ukazuje schopnost zavázat se pokračovat v mužském kruhu a svých cílech, i když se objeví překážky. Důležitým faktorem je iniciační přijetí do kruhu mužů. Je to velmi silné a zásadní. Vypořádání se vztahů s otcem a matkou, uvědomění, poznání a integrace regradované části našeho nedospělého já a jeho vlivu na mužský život.

Samotná skupina přináší hodně materiálu k práci, sdílení a vzájemné podpoře.

Jaká je Tvoje vize a jak do ní zapadá „Mužský kruh“?

Moje vize je rozvoj a podpora projektů zaměřených na oblast udržování a rozvoj sociálního zdraví. V tomto případě mužů. Pokud pracuješ pro druhé a jsi k sobě upřímný, jsi vyzván k neustálému vlastnímu rozvoji a objevování a překonávání bariér.

Dále je to vize smysluplného konání a jednání, pokud jednáš a konáš smysluplně, je výsledkem vždy radost. Takže co si více přát.

Jaké jsou specifické výzvy českých mužů?

Hledat smysluplné, na pevných hodnotách stojící poslání, které mohou realizovat svým srdcem a celistvě. Poznat své závislé, regradované, manipulující nezralé já a vymanit se z jeho vlivu a rozhodování.

U českých mužů je velkou výzvou odevzdat se do rukou dospělosti a velikosti vlastní mužské síly. Také by nám pomohlo, kdybychom měli vzpřímenou páteř a pevný horní ret, schopnost zasáhnout odvážně, když je to třeba. Více mužských smysluplných iniciativ směřujících k rozvoji kvality života a obecného blaha ostatních lidí. Další výzvou je překročit vulgární sexualitu a setkat se se ženou více v lásce a integritě.

Mužská síla, jak ji vnímáš Ty, to co ženy hledají?

Mužská síla je univerzální síla, ale práce s ní vyžaduje podporu a iniciaci.

To málo, co vím o ženách, mi ukazuje, že ženy hledají svou ženskou sílu a ženský střed. Začínat si s mužskou silou bych ženám nedoporučoval. To by se z nich mohl stát chlap.

Pro mnohé muže je bezpečnější žít ve své ženské síle, protože v tom nalézají životní bezpečí. Naopak, pro mnohé z moderních žen je bezpečné žít ve své mužské energii, protože v tom nalézají bezpečí. Je ale zřejmé, že s takovým modelem nemohou hledat plnohodnotné partnery opačného pohlaví.

A co Ty? Považuješ se za plného muže?

Řekl bych, že jsem na dobré cestě.  Moje regradované vnitřní já sice stále vystrkuje růžky, ale cítím se s mužskou dospělostí velice pohodlně a efektně. Jsem lektorem a podnikám na volné noze.  Zároveň jsem průvodcem v mužském kruhu, mám nějaké zkušenosti s mužským os. rozvojem.  Stále se vzdělávám. Jsem partnerem své ženě a otec dvou dětí. Pravidelně medituju a jsem s tím, jak spotřebovávám čas svého života, spokojenější než dříve.

Co by jsi doporučil mužům, kteří hledají tzv. sami sebe?

Aby byli maximálně upřímní sami k sobě o svých myšlenkách a pocitech, nebrat se zas tak vážně, trávit čas s moudřejšími a staršími muži, dělat si čas pro sebe a být sám v přírodě. Udělat si prostor v životě pro rozjímání a meditaci, přečíst si nějakou dobrou knihu s mužskou tématikou a najít si kvalitní mužský kruh nebo skupinu, kde se může pravdivě otevřít a sdílet.

Dělat něco smysluplného pro ostatní, třeba předávat něco, co se už naučil během života, angažovat se v něčem co dává smysl. Být otevřený tomu, co přijde a důvěřovat vlastnímu zdravému rozumu a úsudku. Popř. najít mužského terapeuta nebo poradce, který poskytne dobré zrcadlo v období hledání. Hlavně nikdy neztratit víru, že období hledání je zákonitě spojené s obdobím nalezení a že to chce trpělivost a pokoru.

Ti, kteří tzv. hledají sami sebe, většinou procházejí obdobím zmoudření. Záleží jen na nich, jak to zmoudření bude hluboké.

Děkuji za kladené dotazy, Zdeněk Weber