PALČIVÉ OTÁZKY MUŽSKÉ SEXUALITY

lektor výcviku Umění vědomého vztahu Gregor Steinmaurer

Mužská sexualita a 7 témat Gregora Steinmaurera

Videosérie o sexualitě


Protože se setkávám s mnohem více muži,  a často také velmi mladými muži, kteří s tím mají potíže a neví, jak s tím naložit. Protože je samozřejmé, že nás to ovlivňuje. A já to někdy přirovnávám k rychlému občerstvení, kdy sex je jídlo a pornografie by byla jeho verzí rychlého občerstvení. Takovým McDonaldem se spoustou hranolek,  soli a ingrediencí rychle uspokojujících chutě. A ani na rychlém občerstvení není nic špatného. Každý z nás si ho možná čas od času rád dá. Ale jestli ho jím třikrát denně a stane se klíčovým základem mého stravování a způsobu vyživování mého těla, začne to být dříve nebo později problém. A stejné je to se sexem a mými vztahy.


Jednu věc slýchávám často, když pracuji s muži, kteří ke mě přicházejí. Já vlastně vůbec netuším co se děje. Cítím se dobře, mám skvělou práci, naše rodině funguje báječně,  vše v mé pracovní kariéře běží bez problémů, takže zjednodušeně řečeno z venku to vypadá, že všechno je v pořádku. Ale já cítím, že to není všechno, cítím, že mi něco schází nebo necítím žádnou motivaci ani vášeň nebo elán, cítím se tak trochu strnulý a znecitlivělý.


Možná je pro vás občas obtížné opravdu otevřeně požádat o to, co chcete. Ať už je to v sexu, ve vztahu nebo v rovině  pracovní vůči svému šéfovi, zkrátka postavit se a říci, tohle chci, po tom toužím. Tohle je něco s čím velká spousta mužů bojuje. Buď se držíme zpátky a už nikdy nic víc nechceme anebo se do toho bezhlavě vrhneme a vůbec nebereme v úvahu to, jestli to chce i další osoba. 


Muži, ženy i páry za mnou často přicházejí a říkají, buď stále zápasíme, věčně bojujeme, jsme vlastně v neustálém konfliktu, je to jako bychom byli v našem vztahu neustále na válečné výpravě. Nikdy to nemáme nudné, ale současně je to strašně vyčerpávající. Nebo máme většinu ve vzájemné harmonii, daří se vám dlouhodobě dobře, umíte si vyhovět, rodina prosperuje, ale chybí v tom všem vášeň, elán a zvláště v oblasti sexuality se už mezi vámi neobjevuje přitažlivost. 


Možná znáte situace v intimitě a sexualitě nebo při oslovování ženy, která se vám opravdu líbí, kdy se cítíte nejistě, nebo máte myšlenky o tom, že nejste dost dobří, nebo se necítíte toho hodní, nebo možná pociťujete strach nebo stud, které v sobě nosíte. Pokud je to tak, a věřím a mám i tu zkušenost, že tohle pravidelně zažívá mnoho mužů, existují obvykle dva důvody, proč se to děje.


Jedna z věcí na kterou se mě muži často ptají nebo ji sdílejí je téma “Nerozumím, nechápu ženy, na jednu stranu touží, abych byl tím silným mužem, aby se mohli uvolnit do mé suverenity a sebejistoty, v tom, kam mířím v životě, a ve stejný čas chtějí abych byl citlivý, byl jí schopen naslouchat, být empatický a spojený s vlastními pocity a emocemi … a já nevím, jak to provést.” Především, snažit se učinit ženu šťastnou, to vůbec není to, o co tady jde …


Často slyším od mužů otázku, jak mám zjistit - ať už se bavíme o vztahu, o práci, o kariéře - jak mám zjistit, co doopravdy chci. OK, tohle je jednoduchá otázka. Není to  myšlenka, není to nic, na co přijdete, když o tom budete přemýšlet. Přemýšlení je součástí toho, jak se tam dostanu, ale vše začíná, jako ostatně všechny  dobré věci, ze skutečného propojení s vlastním tělem, to znamená, být v propojení  s vlastní silou, abychom mohli světu něčím přispět.

Jak se vysvobodit z nezdravého pomáhání druhým? Načerpej inspiraci, kterou je touto video doslova nabito. Zjisti, co můžeš začít měnit ve vztahu ke světu a druhým lidem.