Kolik rychlostí umíš zařadit, tolikrát jsi muž.

Autem se dá jezdit na jednu rychlost. Když se budete chvilku mazlit se spojkou, tak se dá rozjet na šestku. Pokud mi nevěříte, tak to klidně zkuste. Bude to dost pomalý a dost dlouhý rozjezd, ale jde to. 

Každá rychlost má svůj účel, svoje místo a svůj čas. Při řízení automobilu všichni chápeme, že jezdit na jednu rychlost není jaksi ono.

Přesto mnoho mužů jezdí svým životem na jednu rychlost. Řadící páka jejich mužství a lidství je zaseknutá v jedné poloze a z té řeší vše, co se v jejich životě děje. 

Ta poloha je spíš zamrzlý zvyk než autentická odpověď na to, co se právě teď a tady v našem životě děje. 

Rychlost první – mužský princip. V téhle rychlosti nastavujeme hranice a jdeme za svým záměrem. Většině mužů je v téhle rychlosti moc dobře. Má šťávu, má odpich, moc nám to voní. Tak proč to nestačí? Třeba proto, že odpočinek nebo radost nemá v téhle poloze své místo. Muž, jehož řadící páka je zaseklá v téhle rychlosti, navíc většinou jezdí sám. 

Rychlost druhá – ženský princip – totiž přidává možnost budovat blízké a láskyplné vztahy. A také spolupracovat a budovat týmy nebo celé komunity. A hlavně – komunikovat se ženami, které většinou moc nezajímá, kolik to auto jezdí, ale spíše jakou má barvu a zda jsou vyhřívané sedačky. Současně pro muže zaseklého v téhle rychlosti bude výzva vytvořit bezpečí pro svou partnerku a své děti.  

Rychlost třetí. Puberta. Tahle rovina je často nám mužům blízká. V ní je v pořádku komukoliv ukázat zdvihnutý ukazováček, když nás štve. Bez ohledu na následky. Je fajn být nezávislý na ostatních a dělat vše, co se nám zachce. Potřebujeme si to zažít. Zamrznutí na trojce současně vede k tomu, že nikdy nepřijmeme žádnou autoritu. A budeme bojkotovat sami sebe jako autoritu. Chcete-li žít s dalšími lidmi, na nezávislost daleko nedojedete. 

Rychlost číslo 4. To je naše vnitřní dítě. Kontakt s ním nám umožňuje radost. Zvídavost. Dává nám možnost hrát si. S našimi dětmi a také v lehkosti s tím, co život přináší. Umožňuje nám být plně tady a teď. A zamrznutí v něm? Věčný milovník hledající další a další a další a další ženu, která ho konečně učiní šťastným. Která mu konečně bude to dokonalou mámou, kterou nikdy neměl. 

A jdeme na pětku. To je naše tělo. Chrám pro naše emoce, pro naši mysl. A také instinktivní, pudová část nás. Je silnější, než si dokážeme představit. Je moudřejší, než si dokážeme představit. Málo mužů umí vědomě využít sílu a moudrost vlastního těla. Spíš se k němu chová jako ke svému vlastnictví, ne k části sebe, kterou má smysl poslouchat či respektovat. Zamrznutí téhle rychlosti se u nás mužů projevuje nutkavou aktivitou bez možnosti zastavit nebo naopak pasivitou, která je čekáním na to, kdy konečně přijde nějaký vysněný až-pak, důchod nebo smrt. 

Šestka nás dostane daleko. Je to smysl našeho života, hodnoty, za kterými stojíme. Pro které vstáváme ráno z postele. Které dávají našemu životu směr. Které nám umožní zvládat nejistotu a strach, který občas cítíme. Zamrznutí v téhle rychlosti je prázdnota, ve které neexistuje nic jiného než vize a hodnoty, není v ní prostor pro další tóny v symfonii našeho života, pro nás ani pro další lidi. 

Co zbývá? 

Zpátečka. To je zastavení se. Odstoupení od každodenního života, meditace a ticho. Přítomnost tady a teď. Pozornost, která je bdělá, ale nelpí na tom, co se děje nebo dít by se mohlo. Zamrznutí v téhle rychlosti může mít podobu intelektuální, z knížek vyčtené spirituality, nebo absolutní upření pozornosti na duchovno bez zakotvení v každodenním světském životě. 

A ještě něco? 

Ano. 

Neutrál. 

Náš střed. Střed, ve kterém jsme králi vlastního života, ze kterého můžeme zařadit kteroukoliv rychlost. A do kterého se potřebujeme vrátit, abychom mohli přeřadit. Zamrznutí má často podobu stínového krále, diktátora zamilovaného do moci a vlastní výjimečnosti, pro jejichž udržení a potvrzení udělá vše. 

Pro jízdu autem potřebujeme všechny rychlosti, které naše auto má. Jinak některé jeho možnosti zůstanou jen možnostmi. 

Pro jízdu životem to platí zrovna tak. 

Jsem mentorem výcviku Mužská síla. V tomhle výcviku vedeme muže k tomu, aby si osahali všechny své rychlosti. A stali se králi vlastního života, který rozhoduje o tom, jakou rychlost zařadí. Pro dobro své i všech lidí přítomných v jeho životě. 

Jan Čermák
Jsem člověk, muž, partner, otec tří dětí a vědomý účastník vlastního života. Přes dvacet let pracuji s lidmi a nepřestává mě udivovat síla lidského ducha a našeho srdce. Mojí vášní je být průvodcem lidí, kteří chtějí ve svém životě něco víc než doposud. Lidé, kteří převzali odpovědnost za svůj život a za to, jak se jim v něm daří, jak se v něm cítí. Lidé, kteří se rozhodli svůj život změnit. Kteří se rozhodli objevit sílu svého ducha a svého srdce. Těším se na to, že se brzy setkáme.

JE VÝCVIK MUŽSKÁ SÍLA PRO TEBE?

To můžeš zjistit na představovacích intro večerech.
Dozvíš se tam více o tom, co takový výcvik obsahuje a proč, jak to probíhá, kde, kdy,... a hlavně čím a jak ti může zlepšit kvalitu života.

Introvečery probíhají ŽIVĚ nebo ONLINE.

O tom, zda je 1,5-letý výcvik Mužská síla pro tebe si také můžeš promluvit i osobně s mentorem. Zde si můžeš objednat 20-minutový rozhovor s mentorem podle vlastní volby - zjisti, zda a jak právě tobě může výcvik pomoct.

CO JE VÝCVIK MUŽSKÁ SÍLA?

Cesta za smyslem života, za svým Posláním, za Vizí, za Životem.