Rozdíly hormonů u mužů a žen

Testosteron

Je to hormon zaměřený na řešení problémů. Muži produkují během normálního dne asi 30-50x více testosteronu než ženy. V situaci, kdy máte problém, který nedokážete nijak napravit, vaše hladina testosteronu klesá.

Pokud normální hladina testosteronu klesá, znamená to pro muže, že jeho hladina kortizolu stoupá. Kortizol (zpracovávaný Amygdalou a limbickým mozkem) je signifikátorem stresu (limbického stresu) a je spojený s adrenalinem. U muže normální hladina testosteronu snižuje jeho prožitek stresu. Pokud je muž ve stresu, budou ho přitahovat činnosti, které zvyšují jeho hladinu testosteronu, protože to snižuje hladinu kortizolu a vede to tím pádem k lepšímu pocitu. Jak krátkodobá relaxace (pár minut sezení na gauči v tichu), tak fyzická aktivita zvyšují hladinu testosteronu, a snižují u mužů pocit stresu.

Testosteron lidi vede k plození (sex), aktivitě, podnikání akcí a řešení problémů v krátkém čase. Díky němu jsou lidé vytrvalí, ale tvrdohlavější, jsou zaměření na výsledky a jsou stále více hierarchicky orientovaní. Podporuje svalově řízené aktivity a zintenzivňuje typicky mužské rysy v obličeji, v těle a celkovém vzhledu.

Testosteron je hluboce propojen se zážitkem síly a moci. Pokud se člověk cítí mocný nebo prožívá situaci, která takový pocit skýtá (což může být cokoli od úspěchů v práci, přes vedení spirituálně orientovaného workshopu až po zvedání činek), produkce testosteronu v těle se drasticky zvýší, a všechny s tím spojené aspekty testosteronu začnou zkušenost daného člověka ovlivňovat.

Bylo dokázáno, že lidé, kteří se cítí mocní nebo „zacházejí s mocí“ mají mnohem vyšší hladiny testosteronu než průměrní lidé. Bylo to prokázáno u politiků, úspěšných ředitelů, vysoce postavených manažerů, knězů, veřejných speakerů, osazenstva policie a armády atd.

Oxytocin

Testosteron ženě nepřináší zážitek klesajícího stresu. V ženském těle tuto funkci zastává jiný hormon zvaný oxytocin.

Oxytocin se vytváří při společenských interakcích, při mluvení, sdílení, mazlení a emocionálním vyjadřování (dokonce i při emocionální katarzi). Je hluboce společenský a interaktivní. Kdykoli dojde k interakci, která je vnímána jako přátelská a bezpečná, dojde k produkci oxytocinu. To může být nakupování (pokud se provádí uvolněným způsobem), povídání s kamarádkami, společná příprava večeře, telefonát s kamarádkou atd.

Oxytocin je také hormon vazby. Když se v matce probudí pouto blízkosti s nově narozeným miminkem, může za to uvolnění oxytocinu. Dochází k tomu také u mužů a žen během soulože a obzvláště při orgasmu. Ženy přirozeně vylučují při orgasmu spousty oxytocinu, což je k partnerovi přitáhne emočně blíže. Pokud v případě muže orgastický zážitek probíhá vřelým a propojeným způsobem, také se vyloučí oxytocin a vznikne u něho hlubší vazba. Prohlubování vazby mezi sexuálními partnery je inteligentní vynález přírody, jak udržet lidi, kteří spolu mají sex (a mohou tak potenciálně plodit), pohromadě delší dobu.

Mluvení, mazlení, sdílení intimních chvil společně vytváří pocit propojení skrze uvolňování oxytocinu, což pro ženské tělo znamená snížení pocitů stresu.

Dopamin

Kromě mnoha dalších důležitých funkcí v lidském těle, je dopamin také hormonem spojeným s romantickou přitažlivostí.

Může se také spustit skrze zážitek překonání hrozby, pokud ovšem tato hrozba není prožívána jako zahlcující.

Dopamin hraje zásadní roli v našich návycích, neboť je úzce propojen s učením se chování a ovlivňování toho, jaké zážitky (nebo lidi) máme „rádi“. Je součástí systému odměny v mozku, který potřebujeme proto, abychom se byli schopni naučit nové věci, ale který také vede k závislostem a silným nezdravým návykům. Pokud se uvolní dopamin, cítíme se lépe a víc si užíváme cokoli, co právě prožíváme. Také zvyšuje sexuální drive a vede nás k tomu, že druhého člověka „chceme“.

Závěr pro Muže:

Někteří muži mohou ztratit kontakt se svou mužskou esencí, dík tomu, že se pouštějí pouze do „ženských“ energií jako je sdílení, emoční zážitky, plynutí s věcmi bez cíle atd…, což povede k vyšším vrstvám oxytocinu. Pokud to není vyrovnáno skrze zážitky, které posilují mužskou esenci (testosteron), může to vést k jemnému poklesu napětí a úzkosti, a možná pak není dostatečná polarita, která by ženě umožnila se o muže začít hluboce zajímat.

Další cestou pro muže, jak zůstat v kontaktu se svou ženskou energií, emocionální zranitelností a měkkostí, aniž by ztratil svou mužskou esenci, je vstoupit do vztahu. Spojit se se ženou, k níž cítí lásku a uznání, a kde může využít své mužské energie, aby vytvořil vyživující a bezpečný prostor pro to ženské, mu dovolí zůstat v kontaktu se svou aktivní testosteronovou povznášející kapacitou, zatímco stále zůstává v kontaktu a v emocionální blízkosti k ženě.

Přitažlivost mezi mužem a ženou je také určena nezbytnou polaritou mez nimi, podobně jako magnetismus. Tato polarita je – kromě dalších věcí – také zakořeněna v hormonálních rozdílech.

Ženské tělo potřebuje vyšší hladinu oxytocinu, aby mohlo vyrábět dopamin, který v ní vytvoří pocit přitažlivosti.

Aby k tomuhle mohlo dojít, potřebuje rozdíl testosteronu v muži, což přepne její cyklus tvorby oxytocinu a dopaminu.

V takovém případě přitažlivost vznikne sama od sebe biologickou cestou.

JE VÝCVIK MUŽSKÁ SÍLA PRO TEBE?

To můžeš zjistit na představovacích intro večerech.
Dozvíš se tam více o tom, co takový výcvik obsahuje a proč, jak to probíhá, kde, kdy,... a hlavně čím a jak ti může zlepšit kvalitu života.

Introvečery probíhají ŽIVĚ nebo ONLINE.

O tom, zda je 1,5-letý výcvik Mužská síla pro tebe si také můžeš promluvit i osobně s mentorem. Zde si můžeš objednat 20-minutový rozhovor s mentorem podle vlastní volby - zjisti, zda a jak právě tobě může výcvik pomoct.

CO JE VÝCVIK MUŽSKÁ SÍLA?

Cesta za smyslem života, za svým Posláním, za Vizí, za Životem.