REGIONÁLNÍ KRUHY
VEČERY A AKCE PRO MUŽE
... Jedním z problémů trendu "svépomoci" a "sebezdokonalení" je totiž představa, že můžeme všechny věci měnit sami na vlastní pěst. Současný muž je touto iluzí úplně zamořený. Když tento samotářský přístup selže, vyvodíme z toho závěr, že nic se změnit nedá, a vzdáme to.
Proto je dnes většina mladých mužů až neomaleně sebejistá - a většina starších mužů deprimovaná! ....
Abychom se mohli snáze měnit sami a aby se vůbec mohli uskutečňovat všeobecné a celospolečenské změny, musíme vytvořit společenství mužů s podobnými cíly a patřit k němu.
Muži, kteří jsou ochotni se pravidelně scházet a povídat si, v rámci byť jen malé skupinky, dokáží si navzájem poskytnout obrovský vzhled, velkou dávku odvahy a příležitostné nakopnutí do zadnice - tedy všechno podstatné k tomu, aby zůstali otevření a směřovali k osvobození! K pravdivému, spokojenému a plnému mužskému životu...
z knihy Mužství (Steve Biddulph, portál)
CO JE MUŽSKÝ KRUH?
Kdy Tě někdy naposledy nějaký Tvůj přítel skutečně vyslechl? Bez skákání do řeči? Bez posuzování toho, co jsi řekl? Bez nevyžádaných rad?
Kdy jsi naposledy cítil, že je Tvému kamarádovi bezpečné říct pravdu o Tvých úspěších, výzvách, problémech?
Bez toho, aby je shazoval, dělal si z nich legraci, neodváděl řeč jinam, bez přehnaného analyzování? Bez toho, abys se neobával říct vše naplno, bez zamlčování a přikrášlování?
Kdy jsi prostě jen seděl a nějaký jiný muž Tě viděl takového, jaký jsi? Plně naslouchal Tvým slovům?
Před tím než jsme začali chodit do mužských kruhů, tak by naše odpověď byla asi „nikdy“ nebo „to se už dlouho nestalo“.
Jenže my jsme do mužských kruhů chodit začali a zjistili jsme, jak super je být viděn jinými muži takoví, jací jsme. A všemu, co říkáme, je nasloucháno. V bezpečném prostředí, kde se důvěra oplácí důvěrou a respekt respektem.
Je to nabíjející, léčivé a inspirující. A proto kruhy sami děláme. Abychom dále sdíleli, co jsme sami dostali. Protože cítíme vnitřní volání kruhy dělat a vidíme v tom smysl.
V mužském kruhu navzájem sdílíme své životní příběhy, své výzvy, problémy, úspěchy a selhání. Mnohokrát jsme se přesvědčili, že problémy, za které se stydíme a těžko si je přiznáváme, neprožíváme jen my. Že někteří muži jsou v jejich řešení dále a mohou nás inspirovat a někteří muži jsou o pár kroků za námi a ty zase můžeme inspirovat my.
Kromě sdílení v poradním kruhu na našich večerních mužských kruzích zažiješ také meditaci, vyslechneš si přednášku, zacvičíš tělesně i duševně, vydáš se na medicine walk a hlavně budeš sám sebou.
Přijď a zasedni s námi v kruhu!
Principy a filosofie Mužského kruhu
- Mužský kruh je místo, kde muži mohou být sami sebou. Tací, jací právě jsou. Kde mohou odložit (pokud se pro to sami rozhodnou) své masky, které nosí ve svém každodenním životě, aby zapadli, aby byli oblíbení, byli ostatními přijatí nebo respektovaní.
- Do mužského kruhu může každý přijít celý, přinést své úspěchy i neúspěchy, své přednosti i slabiny, své názory, své myšlenky, emoce a pocity, svou sílu i svou zranitelnost, prostě celého sebe a být pravdivý o sobě a o svém životě.
- A zažít, že může být sám sebou a být v tom viděn, přijat a respektován ostatními, aniž by musel něco měnit, přikrášlovat nebo předstírat, že je někdo jiný, než je.
- Mužský kruh je také místo zastavení se, vydechnutí od často překotného tempa našich životů a místo, kde můžeš nabrat dech a dobít baterky.
- Rozmanitost a odlišnost příběhů, zkušeností, pohledů na svět a přesvědčení v Mužském kruhu přináší možnost se inspirovat namísto toho diskutovat nebo bojovat o to, kdo má pravdu. V Mužskému kruhu jde o pravdivost, ne o pravdu.
Tohle “kouzlo” zajišťuje několik prostých principů a vodítek.
- Vše, co zazní v kruhu, zůstává v kruhu. Mluví pouze jeden a ostatní mu naslouchají. Všichni mají stejný prostor mluvit. Mluvím o sobě. Naslouchám bez souzení. Mluvím z přítomného okamžiku. Jsem stručný.
- Nad dodržováním principů a vodítek bdí průvodce, jehož hlavní rolí je vytvoření bezpečného prostředí pro sebe i pro všechny zúčastněné muže. Všichni průvodci regionálních večerních kruhů odseděli v kruhu mnoho hodin a tyto principy mají vtělené, naučené skrze osobní prožitek a zkušenost.
- Mužský kruh nenahrazuje terapii ani není terapií. A současně být sám sebou, autentický, a nemuset pro to, abych zapadl, předstírat, že jsem někdo jiný je pro mnoho mužů velmi léčivý zážitek.
Tohle je náš příběh o kruhu a také náš záměr, jak kruhy dělat.
A tebe zveme k tomu, abys nám nevěřil ani slovo a ověřil si to, co tady píšeme, vlastní zkušeností. Protože v Mužském kruhu zveme každého muže, aby se stal leaderem svého života, vzal si zpět autoritu a vliv na svůj život a vedl ho v první řadě v souladu se sebou samým a těmi, kteří jsou na něm závislí.
Za Mužský kruh
Jan Čermák, Karel Tůma a průvodci regionálních kruhů
Mužský kruh je jako horská útulna
Když vysvětluji, co je to mužský kruh někomu, kdo to nezná, kdo to nezažil, rád používám podobenství třeba „o horské útulně…“
Horská útulna, to je taková ta malá dřevěná chata skrytá pod sněhem někde v horském sedle. Kam dojdeš podél tyčového značení, mlhou a vánicí po celodenním únavném pochodu a můžeš si tam odpočinout. Můžeš tam spočinout.
Shodíš ze zad těžkou krosnu. Sklepeš studící sníh z ramen, zuješ mokré boty (to se skutečně v kruzích děje :-)). Na chvíli si sedneš ke kamnům. A rozmrzáš. Odpočíváš. Piješ čaj a cítíš, jak se ti teplo a život postupně roztéká zpět do celého těla. Sedíš, držíš horký hrnek, oheň praská, venku zuří blizzard a ty v klidu a teple jen sedíš, dýcháš, a třeba posloucháš příběhy ostatních poutníků. A vyprávíš jim ten svůj a oni ti naslouchají. Vyměňujete si zkušenosti z cest, radíte si, hecujete se pro další cesty…
Každý ví své a dohromady víte všechno.
Spolu v tichu a teple, v klidu, v bezpečí, ve společenství, spolu…a venku si zuří blizzard.
A pak, až ti uschnou ponožky a bunda a ty jsi občerstvený, se zase oblíkneš, rozloučíš. Hodíš na sebe krosnu, hmmm je nějak lehčí a boty pohodlnější a vyrazíš na další cestu ke svému cíli. I ten blizzard se zdá mírnější. A tak se ti jde lehčeji.
V kapsách si neseš vzpomínky na setkání s ostatnímy v útulně, a ty tě hřejí u srdce, dávají ti sílu a naději jít tvojí cestou dál.
A taky víš, že až to budeš potřebovat, zase tu útulnu najdeš. Za týden, za měsíc, za rok,.. až budeš potřebovat a chtít.
Můžeš kdykoliv vstoupit, odpočinout si, ohřát se a občerstvit a víc nemusíš nic…
V útulně hlavně "n e m u s í š".
Karel Tůma, provozovatel "Útulny na Plechárně" (Praha, Černý most)